Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Forenzní značení jízdních kol

Forenzní značení jízdních kol

23.září od 9,00 do 17,00 hod - zdarma (21.07.2017)

Forenzní značení jízdních kol

Začíná druhé kolo forenzního značení jízdních kol

Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy připravil pro občany všech sdružených obcí zdarma druhé, podzimní kolo forenzního značení jízdních kol. Po velmi úspěšném úvodním značení,  znovu navštívíme téměř všechny  obce mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy.

Forenzní identifikační značení (FIZ), nazýváno také syntetická DNA, je metoda ochrany majetku, která má především preventivní účinky. Samotné FIZ je složeno z roztoku lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem. Mikrotečky jsou tak malé, že nejsou pouhým okem viditelné a celý roztok je po zaschnutí na předmětu navíc průhledný. Označená místa ani mikrotečky tak nejsou vidět.  Značení je velmi odolné jak proti povětrnostním vlivům, tak také proti mechanickému poškození.  Výhodou této metody je, že nepoškozuje předmět, na který je roztok nanášen. Metoda má především preventivní účinky, pachatel je často od krádeže odrazen již varovnou samolepkou, která se při značení na předmět nalepí. Odolnost značení proti poškození znemožňuje další používání odcizených předmětů a evidence předmětů v národním registru zvyšuje riziko dopadení pachatele a omezuje prodej odcizených předmětů. Značení jednoho kola trvá zhruba 10 minut. Roztok je nutné nanášet na čistá místa, proto je nezbytně nutné kolo před značením řádně očistit, a to i na místech hůře dostupných (spodní část rámu, všechny sváry atd.). Značení je zdarma. S sebou je nutné vzít důkladně očištěné pojízdné jízdní kolo, občanský průkaz a doklad o nabytí (např. účtenku, fakturu, záruční list apod.), popř. je možné na místě vyplnit čestné prohlášení o nabytí. Prosíme občany, aby k označení jízdních kol nevozili kola nepojízdná, zastaralá nebo poškozená, značení těchto kol je zbytečné a nákladné.

V jarním kole jsme v našem mikroregionu označili celkem 936 jízdních kol a koloběžek. V celé ČR již registruje jízdní kola 26 měst.

Jízdní kola se budou opět zdarma značit téměř ve všech obcích mikroregionu. Termíny jsou následující sobota 2.9. středa 6.9. Frýdlant nad Ostravicí předsálí tělocvičny  ZŠ Komenského, vstup z ulice Školní; 9.9.  Baška Hasičská zbrojnice a 9.9. Malenovice Obecní dům, 16.9. Čeladná tělocvična ZŠ a 16.9. Staré Hamry Hasičská zbrojnice, 23.9. Janovice Obecní úřad a 23.9. Lhotka Hasičská zbrojnice, 30.9. Kunčice pod Ondřejníkem suterén Obecního úřadu, 7.10. Ostravice Hasičská zbrojnice a 7.10. Pstruží suterén Obecního úřadu, 14.10. Pržno Občanské centrum, vždy od 9.00 do 17.00 hodin. Termíny jsou zveřejněny na mikroregion.reservanto.cz. Pro podrobné informace můžete kontaktovat Ing. B.Manďákovou Radovou, tel. 558 412 556, email: investice.vedouci@obec-ostravice.cz. Projekt připravilo Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy ve spolupráci s partnerem projektu Městskou policií Frýdek-Místek a za podpory Ministerstva vnitra.

Ing.B.Manďáková Radová