Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Forenzní značení jízdních kol

zdarma (19.04.2017)

Forenzní značení jízdních kol

Forenzní značení

Zájmové sdružení obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy připravilo, ve spolupráci s MP Frýdek-Místek a za podpory Ministerstva vnitra, forenzní značení jízdních kol, elektrokol  a invalidních vozíků. Projekt pomáhá řešit krádeže jízdních kol v mikroregionu. Forenzní identifikační značení (FIZ), nazýváno také syntetická DNA, je metoda ochrany majetku, která má především preventivní účinky. Samotné FIZ je složeno z roztoku lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem. Mikrotečky jsou tak malé, že nejsou pouhým okem viditelné a celý roztok je po zaschnutí na předmětu navíc průhledný. Označená místa ani mikrotečky tak nejsou vidět. Metoda má především preventivní účinky, pachatel je často od krádeže odrazen již varovnou samolepkou, která se při značení na předmět nalepí. Odolnost značení proti poškození znemožňuje další používání odcizených předmětů a evidence předmětů v národním registru zvyšuje riziko dopadení pachatele a omezuje prodej odcizených předmětů.

Značení v obcích mikroregionu bude probíhat ve dvou kolech, na jaře a na podzim. Začneme dne 26.4.2017 v Bašce a Bílé a poté budeme postupně, vždy v sobotu, pokračovat ve všech obcích mikroregionu. Konkrétní rozpisy termínů najdete v tabulce, místo značení upřesní každá obec samostatně, nejčastěji budou využívány prostory hasičské zbrojnice. Na webu WWW.MIKROREGION.RESERVANTO.CZ je možné si zarezervovat také konkrétní čas. Pokud by Vám nevyhovoval termín značení ve vaší obci, můžete přijet a nechat si označit své jízdní kolo v kterékoli jiné obci mikroregionu. Žádné poplatky za značení se neplatí, služba je zcela zdarma, není ani důležité místo trvalého bydliště.

Samotné značení probíhá tak, že občané přímo na místě nejprve vyplní formulář, kde je uveden majitel jízdního kola, jeho identifikační a kontaktní údaje. Zkontroluje se doklad o nabytí kola. Pokud tento doklad někdo nemá, na místě vyplní čestné prohlášení o nabytí. Poté si kolo převezmou strážníci Městské police F-M, kolo si nafotí, a popíší všechny jeho součásti včetně výrobního čísla. Pak se na několik míst nanáší roztok s mikrotečkami. Nakonec dostane majitel samolepku, kterou si kolo označí na viditelném místě, aby případného zloděje odradil od krádeže.  Celé značení jednoho kola trvá zhruba 10 minut. Roztok je nutné nanášet na čistá místa, proto je nezbytně nutné kolo před značením řádně očistit a to i na místech hůře dostupných (spodní část rámu, všechny sváry atd.) Po značení je nutné nechat roztok zaschnout a to 24 hodin, je proto vhodné na kole hned neodjíždět, ale jít raději pěšky, v případě špatného počasí, by se mohlo nezaschlé značení poškodit.  Důležitým upozorněním je, že se bude značit ve venkovních prostorách a je možné, že v případě nepříznivého počasí bude termín značení přeložen. Občanům budou tyto informace včas sděleny místním obecním úřadem. Omezením je již jen „vlhké" počasí, protože neumožňuje, aby disperzní nosič pořádně zaschnul a značení se může znehodnotit.

Značení je pro všechny občany zdarma, svá jízdní kola si mohou nechat označit také chataři a chalupáři nebo turisté.

Na závěr shrnutí co vzít sebou - důkladně očištěné pojízdné jízdní kolo, občanský průkaz a doklad o nabytí (např. účtenku, fakturu, záruční list apod). Prosíme občany, aby k označení jízdních kol nevozili kola nepojízdná, zastaralá nebo poškozená, značení těchto kol je zbytečné a nákladné. Pro podrobné informace můžete kontaktovat Ing. B.Manďáková Radová, tel. 558 412 556, email: investice.vedouci@obec-ostravice.cz.