Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje F-M

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje F-M

tisňová volání (10.01.2014)

 

Víme všichni, kam máme volat v tísni?

Přivítali jsme nový rok a všichni věříme, že bude lepší než ten minulý. Bohužel ne vždy dokážeme ovlivnit to, zda se staneme účastníky dopravní nehody, požáru či jiné události. Víte, jaké číslo máte v případě nouze vytočit a kam se dovoláte?

V České republice jsou čísla tísňových linek pevně stanovena. Jistě je většina z nás máme v podvědomí, ale pro přehlednost si je nyní připomeneme. V naší republice jsou zavedena tzv. „národní" čísla tísňového volání:

-         150 ... hasičský záchranný sbor

-         155 ... zdravotnická záchranná služba

-         156 ... městská policie (je-li zřízena)

-         158 ... Policie ČR

 

Dále je pak v naší republice zavedeno číslo:

-         112 ... „mezinárodní" číslo tísňového volání

Toto mezinárodní tísňové číslo je určeno především pro zahraniční návštěvníky naší země, turisty, pro zahraniční studenty, cizince, kteří na území naší republiky pobývají. V telefonních centrech pro příjem tísňového volání 112 pracují speciálně vyškolení operátoři, kteří jsou schopni celkově vyhodnotit zprávu volajícího a okamžitě ji předat příslušným složkám integrovaného záchranného systému. V Moravskoslezském kraji jsme ještě o krok napřed, poněvadž v Ostravě je v plném provozu od prosince roku 2010 tzv. Krajské centrum tísňového volání, kde na jednom pracovišti sedí pohromadě operátoři všech tísňových linek. Na toto pracoviště jsou směrována všechna „národní čísla" tísňového volání i tísňová linka 112 z území celého Moravskoslezského kraje a číslo 156 pro Ostravu a okolí, ať už voláte z pevného nebo mobilního telefonu.

Velmi důležité je, abyste při volání na tísňovou linku dodrželi jednoduché zásady a operátorům sdělili následující informace:

-         vaše jméno a příjmení

-         číslo telefonu, ze kterého voláte

-         co se stalo, jaký je rozsah události

-         kde k události došlo (adresa, popis místa, popis dojezdu na místo)

-         další informace podle pokynů operátora

 

Uvědomte si, že linky tísňového volání jsou zřízeny pro přijetí stavů nouze. Nezneužívejte je! Vaše nezodpovědnost může mít za následek oddálení pomoci lidem, kteří ji opravdu potřebují! Poučte o tom i své děti.

 


| | Nahoru  ↑