Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > školní a vzdělávací program MŠ Lhotka
školní a vzdělávací program MŠ Lhotka
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ (02.11.2012)
Mateřská škola Lhotka, příspěvková organizace, Lhotka 111, 739 47
Č.j.: MŠ/90/2010
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ROGRAM
PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
zpracován podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání
1.9.2010
Školní vzdělávací program předškolního vzdělávání Mateřské školy Lhotka, příspěvková organizace, byl projednán na pedagogické radě dne 1.9.2010.
1. Identifikační údaje o škole
Škola: Mateřská škola Lhotka, příspěvková organizace, LHOTKA 111, 739 47,
tel. 558 686 422,
IČ.:70985316
se sídlem ve Lhotce, okres Frýdek-Místek, kraj Moravskoslezský.
Zřizovatel: Obec Lhotka
Ředitelka: Miroslava Laníková, zpracovatelka ŠVP PV
Název ŠVP: Školní vzdělávací program předškolního vzdělávání
Platnost : do 31.8.2013
2. Obecná charakteristika školy
Mateřská škola Lhotka byla založena v říjnu 1949. Jako příspěvková organizace pracuje od 1.1.2003. Je jednotřídní, věkově heterogenní s kapacitou 25 dětí a provozem 6:45 - 15:45 hodin. Je umístěna v přízemí školní budovy z roku 1931. Budova, nyní využívaná pouze mateřskou školou, stojí u hlavní silnice uprostřed obce Lhotka. Vesnička s 500 obyvateli, dnes známá pořádáním folklorních Sochových národopisných slavností se nachází v překrásném přírodním prostředí pod Ondřejníkem, který je součástí štramberské pahorkatiny v předhůří Beskyd, na trase Frýdlant n.Ostravicí- Metylovice-Lhotka-Kozlovice-Frenštát p.Radhoštěm.
Mateřská škola solupracuje s rodičovskou veřejností a Klubem žen ve Lhotce.
3. Podmínky vzdělávání
Věcné vybavení je funkční. Dětský nábytek, tělocvičné nářadí, zdravotně hygienické zařízení i vybavení pro odpočinek dětí je přizpůsobeno antropometrickým požadavkům a odpovídá počtu dětí.
Děti mají k dispozici dostatek hraček, pomůcek, nářadí, náčiní i materiálů, které odpovídá jejich počtu i věku a je umístěno na dostupných místech. Vše je průběžně obnovováno
a doplňováno.
Děti samy svými výtvarnými pracemi zdobí interiér MŠ.
Na budovu bezprostředně navazuje mateřskou školou využívaná oplocená zahrada vybavena pískovištěm, houpačkami a dřevěným domečkem a dřevěnou lezecí sestavou se skluzavkami zajištěnými bezpečnostními dopadovými plochami. V areálu zahrady v letním období obec Lhotka pravidelně pořádá folklórní Sochovy národopisné slavnosti.
Plnohodnotnou, pestrou a vyváženou stravou s vhodnou skladbou jídelníčku a dodržením doporučených intervalů mezi jídly je zajišťována životospráva z vlastní školní kuchyně. Děti mají po celou dobu pobytu v MŠ ve svých hrníčcích dostatek tekutin k zajištění pitného režimu.
Pravidelný denní rytmus a řád je flexibilní a umožňuje organizaci činností v průběhu dne přizpůsobit potřebám i aktuální situaci, čímž je možné reagovat na neplánované události v životě dětí a celé mateřské školy.
1
Děti pobývají každodenně venku, přičemž program činností je přizpůsobován okamžité kvalitě ovzduší a povětrnostním vlivům. Mají zajištěn dostatek volného pohybu nejen v areálu zahrady, ale i v interiéru MŠ (v prostorných třídách v 1.poschodí).
V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí. Dětem s nižší potřebou spánku je namísto odpočinku na lůžku nabízen jiný klidný program.
Pedagogické, ale i ostatní pracovnice se samy chovají podle zásad zdravého životního stylu
a poskytují dětem přirozený vzor.
Psychosociální podmínky, které naše mateřská škola nabízí jsou díky vzájemným vztahům mezi zaměstnanci velmi dobré a je potřeba nadále je podporovat, upevňovat a rozvíjet.
Nově příchozí děti mají možnost se na prostředí postupně adaptovat. Volnost a osobní svoboda dětí je vyvážena nezbytnou mírou omezení, vyplývající z nutnosti dodržovat v mateřské škole potřebný řád a učit děti pravidlům soužití.
Vzdělávací nabídka odpovídá potřebám a mentalitě předškolního dítěte. Pedagogický styl je podporující, projevuje se přímou vstřícnou empatickou a naslouchající komunikací pedagoga s dítětem, který počítá s aktivní spoluúčastí a samostatným rozhodováním dítěte.
Organizační zajištění chodu MŠ je dáno Školním řádem -programem, dostatečně pružným, umožňujícím reagovat na individuální možnosti dětí. Poměr spontánních a řízených činností je vyvážený, pravidelně jsou zařazovány řízené zdravotně preventivní pohybové aktivity. Jsou vytvářeny podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti v malých, středně velkých i velkých skupinách. Je dbáno na osobní soukromí dětí.
Povinnosti a pravomoci pracovníků jsou vymezeny pracovními náplněmi a řády jednotlivých pracovišť. Ředitelka zapojuje spolupracovnice do řízení mateřské školy, ponechává jim dostatek pravomoci a respektuje jejich názor. Vyhodnocuje jejich práci, pozitivně je motivuje
a podporuje jejich vzájemnou spolupráci.
Pedagogické pracovnice pracují jako tým podle jasně vymezených a společně vytvořených pravidel. Zúčastňují se školících akcí a přispívají tak k vlastnímu sebevzdělávání, čehož využívají
při plánování vzdělávání, ktré je funkční, řídí se metodickými zásadami vzdělávání předškolních dětí, opírá se o předchozí analýzu a využívá zpětné vazby. Pedagogické pracovnice nabízejí rodičům poradenský servis. Jednají s rodiči ohleduplně, varují se přílišné horlivosti a poskytování nevyžádaných rad.
Ředitelka ve spolupráci s druhou pedagogickou pracovnicí a na základě podkladů Školního vzdělávacího programu předškolního vzdělávání vypracovává Třídní vzdělávací program. Spolupracuje se zřizovatelem, s odborníky poskytujícími pomoc při řešení individuálních vzdělávacích problémů dětí.
Rodiče jsou dostatečně informováni o veškerém dění v mateřské škole (tabule, nástěnky, telefon, e-mail: ms.lhotka@tiscali.cz, www.obec-lhotka.eu ...) a mají prostor pro možnou spolupráci- spoluúčast na tvorbě školního i třídního vzdělávacího programu mateřské školy i jiných aktivitách.
4. Organizace vzdělávání
Mateřská škola Lhotka, příspěvková organizace, Lhotka 111, 739 47 podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání
a vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání (ŠZ § 34) organizuje předškolní vzdělávání
pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let, které mají bydliště ve Lhotce a v případě volné kapacity v okrajových částech Kozlovic, Metylovic i v jiných obcích.
2
Ředitelka mateřské školy stanoví v dohodě se zřizovatelem místo, termín a dobu pro podání žádostí o přijetí dětí k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok. Rozhoduje o přijetí dítěte do mateřské školy, popřípadě o stanovení zkušebního pobytu dítěte, jehož délka nesmí přesáhnout 3 měsíce.
K předškolnímu vzdělávání se přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením
povinné školní docházky.
O přijetí dítěte se zdravotním postižením rozhodne ředitelka mateřské školy na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení, popřípadě praktického lékaře. Dítě může být přijato k předškolnímu vzdělávání i v průběhu školního roku.
Ředitelka mateřské školy může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže
a) se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,
b) zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,
c) ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,
d) zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou jiný termín úhrady.
Dětem se v mateřské škole poskytuje hmotné zabezpečení, které zahrnuje školní stravování.
Vzdělávání je poskytováno za úplatu, v posledním ročníku mateřské školy zřizované obcí se poskytuje bezúplatně.
Výši úplaty snížení nebo prominutí, zejména v případě dětí se sociálním znevýhodněním, rozhoduje ředitelka.
Pro školní rok 2010-2011 a 2011-2012 má mateřská škola zvýšenou kapacitu z 22 na 25 dětí a provoz 6:45-15:45 hodin.
Během roku bývá provoz MŠ obvykle přerušen v měsíci červenci nebo srpnu, popřípadě v obou měsících. Omezení nebo přerušení oznamuje ředitelka MŠ zákonným zástupcům nejméně 2 měsíce předem. Na základě písemné žádosti zákonného zástupce podané ředitelce školy nejpozději 30 dnů před omezením nebo přerušením provozu zabezpečí ředitelka školy
ve spolupráci se zřizovatelem pobyt dítěte v jiné mateřské škole.
|
Vnitřní režim mateřské školy
06:45 Hry a činnosti dětí, pohybové aktivity individuální, skupinové, frontální /spontánní i řízené/ 08:20 Dopolední svačinka
08:45 Integrované činnosti s průřezovým obsahem /hudebním, literárním, jazykovým, výtvarným, pohybovým, rozvíjejícím hrubou i jemnou motoriku dle vzdělávací nabídky Třídního vzdělávacího programu /řízené i spontánní, individuální i skupinové/, v prostorách MŠ i venku
09:30 Pobyt venku /v zahradě, na vycházce/
11:30 Oběd
12:00 Klidový režim, případně klidné aktivity dětí s nižší potřebou spánku
14:30 Odpolední svačinka
Spontánní i řízené činnosti /individuální i skupinové/ v MŠ i venku v zahradě do 15:45 |
3
5. Charakteristika školního vzdělávacího programu
Vlastní ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Mateřské školy Lhotka, příspěvková organizace vytvořený podle Rámcového vzdělávacího programu, pro předškolní vzdělávání, několik let ověřovaný a přepracovávaný preferuje zdravý životní styl, podporuje enviromentální výchovu, vede děti ke „zpěvnosti" a zaměřuje zvýšenou pozornost na oblast komunikativních dovedností a grafomotoriky.
Je zpracován pro období: 2010-2013
„Není možné, aby člověk žil šťastně, nežije-li rozumně."
Epikuros
Pro naplněnost slov tohoto motta nám bude nápomocen rámcový cíl:
ZÍSKÁNÍ OSOBNOSTNÍCH POSTOJŮ /osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí/.
Rámcový cíl se promítá do oblasti : - biologické (dítě a jeho tělo),
-psychologické (dítě a jeho psychika) -interpersonální (dítě a ten druhý)
-sociálně-kulturní (dítě a společnost )
-enviromentální (dítě a svět)
a získává podobu dílčích cílů.
Jejich průběžné naplňování vzdělávací nabídkou zpracovanou Třídním vzdělávacím programem
směruje vzdělávání ke klíčové kompetenci (výstupu): - k učení
- k řešení problémů
- komunikativní
- sociální a personální
- činnostní a občanské
Naplněním klíčových kompetencí bude dosaženo rámcového cíle.
6. Vzdělávací obsah
Vzdělávací obsah je vytvořen jako specifický integrovaný celek jednotlivými tématickými celky s podtématy, představuje hlavní prostředek vzdělávání v mateřské škole a je východiskem pro přípravu vzdělávací nabídky Třídního vzdělávacího programu.
Pojmenování támatických celků vychází z názvů písní, jak vyplývá z dlouhodobého plánu rozvoje MŠ Lhotka, příspěvková organizace a z odkazu místního sběratele lidových písní Vincence Sochy.
Tématické celky-témata i jejich podtémata zasahují všechny oblasti (biologické, psychologické, sociální, interpersonální, sociálně-kulturní a enviromentální) a jsou vzhledem k nim průřezové. Jsou různě rozsáhlé, dlouhodobé, střednědobé i krátkodobé.
Zaměření vychází z přirozených potřeb dítěte, je jim blízké a srozumitelné, užitečné a prakticky využitelné. Pomáhá dětem chápat sebe sama, učit se porozumět a orientovat se v dění kolem sebe i okolním světě. Jako novinku zařazujeme seznamování dětí se základy anglického jazyka.
4
6. 1. Tématické celky
Lhotecká dědina
... a MŠ
...a její silnice cesty a cestičky
...sklízí úrodu ze zahrad
(ovoce, zelenina)
...voda hučí po lučinách,...
Rybník a potok
Louka, les (odpady)
Ptám se vás proč, proč, proč
Barvy a tvary
Nářadí a náčiní
Věci denní potřeby
Zvonečky se rozléhají
Vánoční tradice, koledy,
vaříme a pečeme na vánoce
Zima, zima, zimička
Počasí, příroda odpočívá
Zimní sporty
Bude zima, bude mráz
Zvířata a ptáci v zimě
Travička zelená
Jarní květiny
Život v trávě
Domácí zvířata a mláďata
ZOO (a záliby), Cirkus
Velikonoce
Všechno naše máma umí
Maminka a rodina
Já a moje tělo
Profese
Jede vláček, jede vlak
Dopravní prostředky,
značky a bezpečnost na silnici
Cestování
Všude žijí lidé
Poznámka: Tématické celky-témata i podtémata neohraničuje časové období, ale vyčerpání šíře námětu a také zájem dětí.
5
6. 2. Vzdělávací cíle
KK: klíčové kompetence =soubory
předpokládaných vědomostí, dovedností,
schopností, postojů a hodnot důležitých pro
osobní rozvoj v oblasti učení, řešení problémů,
komunikace, sociální a personální i činnostní a
občanské
DVC: dílčí vzdělávací cíle (záměry), které
prostřednictvím vzdělávací nabídky vedou k
dosažení očekávaných výstupů
(předpokládaných výsledků)
VN: vzdělávací nabídka
Témata, podtémata
Lhotecká dědina -KK: Spoluvytváří pravidla společného soužití
mezi vrstevníky, rozumí jejich smyslu a chápe
potřebu je zachovávat
... a MŠ -DVC: jednoduché pracovní a sebeobslužné
činnosti v oblasti osobní hygieny, stolování,
blékání, úklidu, úpravy prostředí apod.
Osvojování si elementárních poznatků,
schopností a dovedností důležitých v
navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým
lidem.
Rozvoj řečových schopností a jazykových
dovedností receptivních ( vnímání,
naslouchání, porozumění) i produktivních
(výslovnosti, vytváření pojmů, mluvního
projevu, vyjadřování).
...a její silnice cesty a cestičky -DVC: Seznamování s místem a prostředím, ve
kterém dítě žije a vytváření pozitivního vztahu
k němu
...sklízí úrodu ze zahrad
(ovoce, zelenina) -DVC:Osvojení si věku přiměřených
praktických dovedností
...voda hučí po lučinách,... -KK: Ví, že není jedno v jakém prosdtředí žije,
uvědomuje si, že se svým chováním na něm
podílí a že je může ovlivnit.
Rybník a potok -DVC: Rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách.
Louka, les (odpady) -DVC: Vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí
Ptám se vás proč, proč, proč - KK: Nebojí se chybovat, pokud nachází pozitivní ocenění nejen za úspěch, ale také za snahu
Barvy a tvary - DVC: Osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abecedy,
6
čísla). Rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímámí, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně-logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, přechod od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným, rozvoj a kultivace představivosti a fantazie.
Nářadí a náčiní -DVC:Rozvoj kooperativních dovedností
Věci denní potřeby -DVC: Rozvoj společenského a estetického vkusu.
Zvonečky se rozléhají -KK: Dětským způsobem projevuje citlivost a ohleduplnost k druhým, pomoc slabším, rozpozná nevhodné chování, vnímá nespravedlnost, ubližoání, agresivitu a lhostejnost.
Vánoční tradice, koledy,
vaříme a pečeme na vánoce -DVC:Rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), přináležet k tomuto společenství (ke třídě, k rodině, k ostatním dětem), vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané. Rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu. Posilování přirozených poznávacích citů ( zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)
Zima, zima, zimička - KK: Dbá na osobní zdraví a bezpečí svoje i druhých, chová se odpovědně s ohledem na zdravé a bezpečné okolní prostředí (přírodní i společenské)
Počasí, příroda odpočívá -DVC: Rozvoj tvořivosti (tvořivé