Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Poznej a chraň vše kolem nás

Poznej a chraň vše kolem nás

fotogalerie (03.06.2019)

FOTOGALERIE

„Poznej a chraň vše kolem nás"

Obec Lhotka společně s obci Sihelné na Slovensku (Orava) v rámci přeshraniční spolupráce získaly finanční příspěvek na projekt „Poznej a chraň vše kolem nás"

Projekt je zaměřený na rozvoj přeshraniční spolupráce mezi obcemi Sihelné na Slovenské straně a Lhotkou na České straně. V rámci projektu jsme hravou formou připravili tematické ucelené aktivity pro děti a mládež obou přeshraničních partnerů. Projekt je rozdělený na tři aktivity: Poznej a chraň svůj les, Učíme se od hasičů a V zdravém těle zdravý duch. První dvě aktivity jsou rozdělené na dvě části, které se uskuteční jednou v obci Sihelné a jednou ve Lhotce. Třetí aktivita bude pouze na Slovenské straně. V aktivitách jsme se zaměřili hlavně na to, abychom dětem vysvětlili a přiblížili problematiku ochrany přírody a environmentální výchovy. Pozornost mládeže jsme chtěli upoutat na lesní pásma v jednotlivých krajinných oblastech, které se v současné době setkávají s různými problémy, jako jsou plošné kácení lesů, lesní požáry, škůdci (kůrovec, lýkožrout, ...). Jednotlivými aktivitami přes odborníky jako jsou hasiči, odborní pracovníci životního prostředí atd. chceme dětem ukázat, jak se správně mají chovat v lese nejen ke stromům, rostlinám, ale i k živočichům a celému společenství které lze v lese potkat. Toto chceme provést hravou formou přímo v terénu, krátkými procházkami a ukázkami v lese, tak aby tyto aktivity zůstaly v dětech co nejdéle a aby se tak chovaly i při dalších návštěvách lesa.

První aktivita, která je nazvaná Poznej a chraň svůj les, proběhla 29. dubna v obci Sihelné na Slovensku a 6. května u nás ve Lhotce. V obci Sihelné se lhotecké děti spolu s místními dětmi zúčastnily přednášky s odborníky z Oravského CHKO, kteří dětem vysvětlili, jak jsou rozdělené jednotlivé krajinné oblasti, z čeho se skládá les, co se v něm nachází a jak se mají v lese chovat. Naučily se, že se v lese nedělá hluk, neničí a netrhají se rostliny, které mají v lese svůj význam. V další části si děti vyzkoušely přímo v přírodě formou her, co se naučily nebo slyšely v přednášce. V druhé části, kdy do Lhotky přijel slovenské děti, jsme pro všechny připravili přednášku předsedy mysliveckého sdružení ve Lhotce pana Ladislava Boráka, který dětem přiblížil fungování lesa v naší oblasti, seznámil je se zvířaty, které můžou potkat u nás v lese, připomněl jim jak se v lese chovat, co mají dělat, když najdou opuštěné mláďata a také jim vysvětlil, jak důležitý článek naší přírody je např. včela. V další části dětem paní Martina Kubalová zábavnou formou názorně ukázala a vysvětlila jaké rostliny, stromy a jací živočichové žiji v okolí naší obce. Formou křížovky, která se skládala z názvu rostlin a živočichů kombinovaně ve slovenském a českém jazyce, si v tajence vyluštili slogan vztahující se k ochraně přírody. Na závěr obou aktivit na slovenské i české straně si děti společně zasadili lípu přátelství. Děti byly z této spolupráce nadšené a už teď se těší na 7. červen, kdy opět přivítají ve Lhotce dětí ze Sihelného na aktivitě „Učíme se od hasičů" a pár dnů na to 11. června je čeká opět výlet ke slovenským kamarádům. 


Přílohy

Pro zobrazení souborů ve formátu PDF je zapotřebí nainstalovat Acrobat Reader. Pokud jej nemáte, můžete si ho zdarma stáhnout na webové stránce Slunečnice.


| | Nahoru  ↑