Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Sochovy národopisné slavnosti 2014

Sochovy národopisné slavnosti 2014

XX. ročník (27.08.2014)

 

 

Sochovy národopisné slavnosti 2014

     Jubilejní XX. ročník „Sochovek", který proběhl v sobotu 23.8. a byl zakončen slavnostní mší  dopoledne v neděli 24.8. dopoledne, je již minulostí.

     Během odpoledne a večera mohly stovky přítomných diváků sledovat opět pestrý program, během něhož se ve čtyřech pořadech vystřídala patnáctka folklorních souborů a cimbálových muzik. Program byl zahájen průvodem všech účinkujících, následoval pořad dětských souborů „Vrana leti, něma děti", po něm proběhl hlavní pořad dospělých souborů pod názvem „Dvacet rokuv už je temu", který byl letos jakýmsi ohlédnutím za uplynulými ročníky slavností. V obou odpoledních pořadech vystoupily soubory z našeho regionu. V podvečer nechyběl ani pořad muzikantský „Muzikanti hráli aj pijávali", pro který si muzikanti na pódiu vytvořili improvizovanou hospodu Kubalův šenk, ve kterém pak hráli, zpívali aj pijávali... Ve večerních hodinách vyvrcholil programový maratón pořadem vynikajícího slovenského souboru Železiar „Vichodňarom na dzeku, druhim pre pocechu". Bohužel o samotné finále  pořadu plného temperamentního slovenského folkloru nás připravil sílící déšť. Ten však naštěstí nezabránil spuštění úžasného ohňostroje, který ukončil celý program letošního ročníku.

      Díky vydatnému dešti se volná zábava mohla naplno rozjet pouze ve vinárně a ve škole. Koho neodradilo špatné počasí a omezený prostor, ten se bavil do pozdních nočních hodin.

Počasí nás letos dost napínalo, oči pořadatelů se čato s obavami obracely k nebi a sledovaly, jestli se nespustí déšť, jelikož předpověď byla velmi nejistá. Během odpoledne naštěstí spadlo jen pár kapek, silně začalo pršet až večer. Když jsme se při nedělním úklidu brodili deštěm, blátem, děkovali jsme Bohu, že v sobotu nám počasí překazilo až samotný závěr programu.

Letošní Sochovy národopisné slavnosti se vydařily. Pro diváky byl připraven nejen pestrý program v příjemném prostředí přírodního areálu s výhledem na okolní kopce, ale také mnoho specialit domácí kuchyně. Malá obec Lhotka, která má zhruba pět set obyvatel, se během slavností rozrostla zhruba o třista osmdesát účinkujících a více než tisícovku diváků. Pěkný a zajímavý program i kladné ohlasy návštěvníků festivalu jsou příjemnou odměnou pro všechny ty, kteří se podíleli na organizaci festivalu.

      Záštitu nad XX. Sochovými národopisnými slavnostmi převzali předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj, senátorka Eva Richtrová, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman a ředitel divadla JKT v Plzni Ilja Racek.

     Festival každoročně pořádá Klub žen Lhotka ve spolupráci s obcí Lhotka a Folklorním sdružením ČR, za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice.

 


| | Nahoru  ↑