Nacházíte se zde: Úvod > Obec Lhotka > Zajímavá místa

Zajímavá místa obce Lhotky

 

1) Suché návrší
2) Ondřejnické sedlo
3) Ondřejník
4) U sv. Antoníčka
5) Pramen Olešné
6) Lavička na vrstevnici
7) Lavička na Běčákově kopci
8) Vodojem
9) Vyhlídka pod Hrbkovou se zvoničkou
10) Pomník padlým
11) Obecní dům
12) Hasičská zbrojnice
13) Sportoviště Kuřín
14) Litinový kříž z roku 1860
15) Lavička Rozsušky
16) Babí hora
17) Autobusové stanoviště
18) Kaplička
19) Budova bývalého Hostince Pod Ořechem
20) Budova školy - Mateřská škola
21) Amfiteátr U školy
22) Hřbitov
23) Bukovka
24) Prameny vodovodu
25) Kaple Navštívení Panny Marie
26) Ivánkův kopec - Hrbková
27) Nejnižší bod Lhotky
28) Křižovatka pěti lesních cest
29) Na Hlubokým

 

 1) Suché úbočí

Možná se vám zdá, že nejvyšším bodem Lhotky je Ondřejník, který se  tyčí nad obcí a je také v názvu – Lhotka pod Ondřejníkem. A proč by ne, když se obec tak mile „tulí“ k úpatí kopce. Ale katastrální mapa nabízí jiné řešení. Na jih zasahuje katastr obce úzkým výběžkem až na hřeben na němž je jeden z vrcholů masivu Ondřejníku  nazvaný Suché úbočí 864 m.n.m. Nejvyšší bod obce je ale vlevo od něj na hřebenu a dosahuje výšky 900 m.n.m. a je tedy o 10 metrů vyšší než vrchol Ondřejník. Je tedy nejvyšším a nejjižnějším místem katastru Lhotky. A dostanete se na toto místo přímou cestou z Ondřejníku – sedlo.

 

2) Ondřejník – sedlo

Možná znáte scénku z divadla J. Cimrmana Dobytí severního pólu, kdy herec řekne „jdu na sever“, udělá dva kroky a říká „jdu na jih“. Něco podobného si můžete zahrát v místě zvaném Ondřejník – sedlo. Stýkají se tam katastry tří obcí – Lhotky, Metylovic a Pstruží. Takže stačí krok a jste ze Lhotky v Pstruží a další a jste v Metylovicích. Jen kdyby člověk přesně věděl, ve kterém místě ty hranice procházejí. Ale jako zábava to nemusí být marné. Pokud je vás víc, stoupnete si na různé katastry a můžete navazovat „přeshraniční družbu“. A jen na doplnění – v sedle jste v nadmořské výšce 757 metrů.           

3) Ondřejník

Ondřejník je horský masiv, nacházející se ve Štramberské vrchovině, severně od MS Beskyd. I když není moc rozlehlý, nachází se na něm několik vrcholů:

  • Skalka
  • Stanovec
  • Suché úbočí
  • Ondřejník

Na stejnojmenném vrcholu Ondřejníku (890 m) už bohužel nejsou téměř žádné stromy, ale jsou zde díky tomu nádherné výhledy. 

Vzpomínky ondřejnického Lhotkoše seniora

Noví lhotkoši Ondra a Hanička vás čekají na vrcholu Ondřejníka

V sobotu 2.10. 2021 parta přátel ondřejnického lhotkoše Ondry osadila na vrcholu Ondru juniora spolu s kamarádkou Haničkou. Věříme, že budou všem, kdo vyjdou na vrchol Ondřejníka dělat radost stejně jako to dělával dřevěný panáček, kterého jme posadili nahoru v roce 2017, aby uvítal návštěvníky 37. Srazu Lhot a Lehot. Za ty více než čtyři roky obdaroval svým typickým a nezapomenutelným úsměvem každého, kdo došel až k němu na vrchol, ať svítilo sluníčko, pršelo, foukalo nebo mrzlo. Bohužel se jeho čas naplnil a další rozmary zimního počasí by už určitě nevydržel. Díky několika nadšencům, kteří jeho znovunarození iniciovali, se můžeme na vrcholu dále těšit příjemnému setkání s tichými, ale usměvavými společníky. Děkujeme všem, kteří pomohli s jejich vynesením i všem, kteří se přišli rozloučit se starým Lhotkošem a přivítat Ondru a Haničku 

Prosíme starejte se o ně jako o vlastní, vezměte si zpět vše, co si nahoru přinesete, udržujte toto místo s nádhernými rozhledy v čistotě 

2017-2021                                 2021 -